postheadericon Położenie, klimat, pogoda

Na pewno warto wybrać się na wakacje do Akwitanii. Jest to jeden z regionów Francji, a zarazem kraina historyczna. Leży w południowo-zachodniej części kraju na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Panuje tam klimat umiarkowany. Stolicą Akwitanii jest Bordeaux.

Morski, ciepły i łagodny klimat oraz duża ilość słońca, zieleni i rzek (samo Bordeaux leży u ujścia Garonny oraz Dordogne) powodują, że Akwitania jest bardzo żyznym regionem rolniczym. Uprawia się tam pszenicę, jęczmień, kukurydzę, fasolę, słonecznik, tytoń, rozmaite warzywa i owoce. Jednak szczególnie korzystna jest uprawa winorośli, zwłaszcza w Bordeaux i jego okolicach. Jeśli chodzi o temperatury powietrza, to kształtują się one w następujący sposób: zimą wynoszą po kilka stopni, w marcu dochodzą już do 15ºC, latem jest również przyjemnie, bo temperatura przekracza 30ºC najwyżej przez kilkanaście dni, ale prawie cały czas jest ciepło i słonecznie, we wrześniu robi się coraz chłodniej, ale wciąż jest sporo dni z temperaturą powyżej 20ºC. Nie ma tam nagłych skoków i zmian temperatury. Od stycznia do maja występuje powyżej 10 dni deszczowych. W lecie jest ich kilka miesięcznie, a w kolejnych miesiącach znów około 10.

W Akwitanii z pewnością nie brakuje słońca. Między innymi dlatego z Bordeaux pochodzi tak udane wino. W lipcu słońce świeci nawet 10 godzin dziennie. W czerwcu i sierpniu po 8. Wiosną i jesienią jest od 5 do 7 słonecznych godzin dziennie, a zimą 3-4. Działa to pozytywnie nie tylko na uprawę winorośli, ale także na nastroje mieszkańców i turystów przyjeżdżających do Bordeaux czy innych miast Akwitanii. Ciekawostką jednak jest to, że warunki istotne dla produkcji wina różnią się od siebie nawet w samym Bordeaux. W związku z tym wyróżnia się podregiony: Médoc, Graves, Entre-Deux-Mers, Libournais, Blayais oraz Bourgeais. Ich położenie, rodzaj gleby oraz takie a nie inne nachylenie stoku decydują o tym, że wytwarza się w każdym z nich pewien mikroklimat. Wpływa on na cechy winorośli i stąd różnice dotyczące poszczególnych win.